Sprawa rozwodowa – przebieg

W postępowaniu o rozwód możesz występować jako powód, a więc inicjator sprawy, który  składa pozew o rozwód, kompletując uprzednio niezbędne dokumenty i dowody oraz argumentując zajęte w pozwie stanowisko, co wymaga wielu sił oraz nakładów, a przecież jest do czas, gdy pojawia się duża ilość emocji. Zanim jednak Sąd wyznaczy rozprawę minie zazwyczaj kilka miesięcy, które pozwolą na częściowe ochłonięcie i przygotowanie się do wizyty w Sądzie.

Jeśli jesteś pozwanym, to dopiero po odebraniu listu z Sądu dowiesz się, że pozew został złożony. Dostaniesz wówczas informację o dacie rozprawy oraz Sąd wskaże 14-dniowy termin na sporządzenie odpowiedzi na pozew, w której możesz odnieść się do twierdzeń zawartych w pozwie. Do samego terminu rozprawy i tak będzie zazwyczaj ponad miesiąc, jeśli nie więcej. Tak wskazuje doświadczenie.

W przypadku wniosku obu stron o nieorzekaniu o winie i braku kwestii spornych, czy to w sprawie np. wychowywania dzieci, zasądzenia alimentów występuje spore prawdopodobieństwo, że wystarczy jedna rozprawa, po której Sąd orzeknie rozwód.

Jeśli zgodności w tej kwestii  nie ma i Sąd będzie orzekał o winie w rozkładzie pożycia małżeńskiego, a strony wnosiły o przesłuchanie świadków, to rozpraw może być więcej. Obowiązkowym elementem jest przesłuchanie małżonków. Sąd zapyta m.in. o przebieg małżeństwa, wzajemne relacje, występujące problemy. Pytania w Twoją stronę może również skierować małżonek lub jego pełnomocnik. Warto pamiętać aby do Sąd przyjść przed rozprawą odpowiednio wcześniej i ubrać się stosownie, aby zachować powagę tego miejsca. Do Sądu trzeba też zabrać ze sobą dowód osobisty.

Gdy sąd uzna, że posiadł już wystarczająco dużo informacji zamknie przewód sądowy i wyda wyrok, w którym orzeknie rozwód lub nie.